Font Size

Cpanel
Dzisiaj jest: 13 Maj 2024    |    Imieniny obchodzą: Gloria, Robert, Serwacy

103. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę - z miłości Tobie Ojczyzno!

103. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę - z miłości Tobie Ojczyzno!"Proszę was, abyście całe to duchowe dziedzictwo, któremu na imię Polska, raz jeszcze przyjęli z wiarą, nadzieją i miłością" Św. Jan Paweł II, 10 czerwca 1979r., Krakowskie Błonia

Krasocin oraz Oleszno stały się miejscami uroczystych obchodów Narodowego Święta Niepodległości, na które w czwartek 11 listopada 2021r., zaprosili wszystkich mieszkańców i gości, Przewodniczący Rady Gminy Krasocin, p. Bogdan Bukowski oraz Wójt Gminy, p. Ireneusz Gliściński, aby wspólnie świętować 103. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.

Msza św. w intencji Ojczyzny

Stojąc na czele uroczystego pochodu, Komendant Gminny Ochotniczych Straży Pożarnych, druh Krzysztof Stolarczyk, wprowadził do kościoła pod wezwaniem św. Doroty i Tekli w Krasocinie, czternaście pocztów sztandarowych reprezentujących jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych oraz szkoły z terenu Gminy Krasocin. Razem z licznie przybyłymi mieszkańcami Gminy Krasocin, wzięły one udział w uroczystej Mszy św. w intencji Ojczyzny, którą koncelebrowali proboszcz ks. Jerzy Sikora oraz wikariusz ks. Piotr Kucharz. W krasocińskiej świątyni, przed Ołtarzem Pańskim, wypisano wielce wymowne słowa Prymasa Tysiąclecia- Bł. kardynała Stefana Wyszyńskiego: "Na każdym kroku walczyć będziemy o to, aby Polska- Polską była! Aby w Polsce- po Polsku się myślało!".

Pomnik ku czci mieszkańców Gminy Krasocin walczących o niepodległość
"Proszę was, abyście nie podcinali sami tych korzeni, z których wszyscy wyrastamy"

Św. Jan Paweł II, 10 czerwca 1979r., Krakowskie Błonia

W uroczystym pochodzie, przy akompaniamencie Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP w Krasocinie, wszyscy udali się pod Grotę Najświętszej Marii Panny z Lourdes. Głos zabrał gospodarz Gminy Krasocin, wójt Ireneusz Gliściński, który przede wszystkim podziękował księżom krasocińskiej parafii, za liturgię Mszy św. oraz homilię, w której ks. wikariusz przypomniał o tradycyjnych polskich wartościach, jakie od wieków wyznawały kolejne pokolenia Polaków, a które z racji swojej uniwersalności winny być bliskie, również nam współczesnym. Pan wójt wskazał, iż dzisiejszego dnia winniśmy być szczególnie dumni z naszych symboli narodowych, w tym biało-czerwonej flagi, pod którą nasi ojcowie walczyli i ginęli za Ojczyznę. Przypomniał także o pomocy, jaką władze Gminy Krasocin udzieliły polskim repatriantom- rodzinom z Kazachstanu, a które dzięki temu mogły powrócić po tylu latach do wolnej i niepodległej Polski. Następnie historyk SP im. Armii Krajowej w Olesznie, p. Ryszard Kowalczyk nawiązał do I pielgrzymki św. Jana Pawła II do Polski, podczas której 10 czerwca 1979r. na Krakowskich Błoniach, papież zwrócił sie do nas Polaków słowami: "Zanim stąd odejdę, proszę was, abyście całe to duchowe dziedzictwo, któremu na imię Polska, raz jeszcze przyjęli z wiarą, nadzieją i miłością taką, jaką zaszczepia w nas Chrystus na chrzcie świętym, abyście nigdy nie zwątpili i nie znużyli się, i nie zniechęcili, abyście nie podcinali sami tych korzeni, z których wyrastamy." Następnie pod pomnikiem ku czci poległych i pomordowanych mieszkańców Gminy Krasocin, w walkach o niepodległość podczas wojny polsko- bolszewickiej 1920r., II wojny światowej w latach 1939-1945 i w okresie stalinowskim wiązanki kwiatów złożyły delegacje: Urzędu Gminy w Krasocinie, dzieci z Samorządowego Przedszkola w Krasocinie, Zespołu Placówek Oświatowych im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Krasocinie, Szkoły Podstawowej im. Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki w Cieślach, ZPO im. Jana Pawła II w Bukowie, SP im. Jana Pawła II w Czostkowie, SP im. Prymasa Tysiąclecia w Mieczynie, Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Olesznie, w imieniu Ministra ds. Samorządu Terytorialnego, p. Michała Cieślaka członkowie Koła Gospodyń Wiejskich, na czele z sołtysem Karolinowa, p. Beatą Wydrych, Stowarzyszenia Koło Gospodyń Wiejskich w Olesznie, były sołtys wsi Borowiec oraz kombatant z okresu komunistycznego terroru, p. Adam Szałowski. Ceremonia składania wiązanek kwiatów, stała się wyrazem wdzięczności i pamięci mieszkańców Gminy Krasocin, wobec dokonań swoich przodków, którzy poświęcili własne życie w obronie wartości najwyższych i niezmiennych: Boga, Honoru i Ojczyzny. Uroczystości zakończyło odegranie ,,Roty" Marii Konopnickiej przez MOD OSP w Krasocinie pod batutą p. Leopolda Kwapisza.
Pomnik w Olesznie pod biało- czerwoną flagą

"Powiewa flaga,
gdy wiatr się zerwie.
A na tej fladze
biel jest i czerwień"

Czesław Janczarski, „Barwy ojczyste"

Na rynku, w sercu Oleszna, pod pomnikiem wzniesionym w 100. rocznicę odzyskania niepodległości, zgromadziły się poczty sztandarowe Gminy Krasocin, Ochotniczych Straży Pożarnych Oleszna i Chotowa oraz Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Olesznie. Obecne były władze Gminy Krasocin: Przewodniczący Rady Gminy, p. Bogdan Bukowski oraz Wójt Gminy Krasocin, p. Ireneusz Gliściński, ponadto wicedyrektor ZPO w Olesznie p. Mariola Kamińska wraz z uczniami kl. VIIB, członkowie Stowarzyszenia Koło Gospodyń Wiejskich w Olesznie, Orkiestra Dęta OSP w Olesznie oraz mieszkańcy parafii p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Olesznie. Wszyscy zgromadzili się, aby podziękować za niepodległą i wolną Ojczyznę, którą otrzymali dzięki odwadze, waleczności i poświeceniu swoich przodków. Pod symbolicznym obeliskiem głos zabrał Wójt Gminy Krasocin, p. Ireneusz Gliściński, który podziękował wszystkim za przybycie, przypomniał także o szacunku i dbałości o symbole narodowe, które są nierozerwalnie związane z polskością. W dalszej części p. Ryszard Kowalczyk przypomniał historię wzniesienia pomnika w Olesznie, który jest wymownym świadectwem pamięci mieszkańców Oleszna o wydarzeniach, jakie doprowadziły do upragnionego dnia 11 listopada 1918r. Uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości zakończyła ceremonia składania wiązanek kwiatów, które złożyli: Przewodniczący Rady Gminy Krasocin, p. Bogdan Bukowski, Wójt Gminy Krasocin, p. Ireneusz Gliściński, wicedyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Olesznie, p. Mariola Kamińska wraz z uczniami kl. VIIB oraz członkowie Stowarzyszenia Koło Gospodyń Wiejskich w Olesznie. Wspólne świętowanie 103. rocznicy odzyskania niepodległości zakończył koncert pieśni patriotycznych, w wykonaniu Orkiestry Dętej OSP  w Olesznie.

Autor tekstu i zdjęć: Ryszard Kowalczyk, historyk SP im. AK w Olesznie

 Galeria  Galeria  Galeria  Galeria
 Galeria  Galeria  Galeria  Galeria
 Galeria  Galeria  Galeria  Galeria
 Galeria  Galeria  Galeria  Galeria
 Galeria  Galeria  Galeria  Galeria
 Galeria  Galeria  Galeria  Galeria
 Galeria  Galeria  Galeria  Galeria
 Galeria  Galeria  Galeria  Galeria

Instytucje

Urząd Marszałkowski
www.sejmik.kielce.pl
Świętokrzyski Urząd Wojewódzki
www.kielce.uw.gov.pl
Poradnikowy portal dla organizacji pozarządowych
www.poradnik.ngo.pl
Ministerstwo Rozwoju Regionalnego
www.mrr.gov.pl
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
www.minrol.gov.pl
Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności
www.pafw.pl
Program "Młodzież w działaniu"
www.mlodziez.org.pl

Kontakt

Urząd Gminy w Krasocinie

Ul. Macierzy Szkolnej 1

29-105 Krasocin

Tel /041/ 3917026
Fax /041/ 3917010
gmina@krasocin.com.pl
bip.krasocin.com.pl

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: 7.00 - 18.00
Wtorek: 7.00 - 16.00
Środa: 7.00 - 16.00
Czwartek: 7.00 - 16.00
Piątek: 7.00 - 14.00

Deklaracja dostępności