Font Size

Cpanel
Dzisiaj jest: 13 Maj 2024    |    Imieniny obchodzą: Gloria, Robert, Serwacy

Sandomierz zdobyty!

dzieci w sandomierzuUczniowie klas I-III z Zespołu Placówek Oświatowych im. Jana Pawła II w Bukowie, 3 listopada 2021 roku odwiedzili średniowieczne miasto Sandomierz. Wyjazd został sfinansowany w 80% w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”, a 20% dopłacali uczestnicy. 54 uczniów spacerowało po Sandomierzu i oglądało zabytki architektury i kultury grodu średniowiecznego. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Bramy Opatowskiej jako pozostałości po murach obronnych miasta, które powstały w czasach rządów Kazimierza Wielkiego.

Podziwialiśmy panoramę miasta, które położone jest na kilku wzgórzach podzielonych wąwozami. Uczniowie z góry mogli zobaczyć regularny układ ulic, kamieniczek, prostokątny rynek i ratusz. Kolejnym etapem zwiedzania był spacer po Rynku Sandomierskim: gotycko-renesansowy ratusz, kolorowe kamieniczki, studnię- wokół której jeździł serialowy ksiądz Mateusz, czy kotwicę łączącą ziemię z niebem. Atrakcją okazały się również sandomierskie gołębie, za którymi biegali uczniowie naszej szkoły. Potem udaliśmy się do Podziemnej Trasy Turystycznej. Nasza przewodniczka- p. Sławomira Jambor opowiedziała ciekawą legendę o Halinie Krępiance, która uratowała Sandomierz przed Tatarami. Uczniowie dowiedzieli się do czego służyły podziemne piwnice i jak ważne były na średniowiecznych mieszkańców miasta. Przerażenie budziła informacja o tym, iż podziemne korytarze sięgają do 15 metrów w głąb ziemi i przechodzą pod 8 kamienicami. Ciekawe eksponaty w podziemnych tunelach były inspiracją do pamiątkowych zdjęć dla rodziców i dziadków.

Po pełnej wrażeń podziemnej przygodzie przyszedł czas na zakup pamiątek. Małe dzieci wykazały się umiejętnością logicznego myślenia w dokonywaniu wyborów pamiątek. Dzieci zaopatrzyły rodziny do trzeciego pokolenia w breloczki, kubki, magnesy z wizerunkami oglądanych zabytków, wisiorki z krzemieniem i oczywiście w sandomierską krówkę. Podczas obiadu wszyscy oglądali i porównywali dokonanych zakupów. Po obiedzie ruszyliśmy w dalszą drogę zdobywać średniowieczny Sandomierz. Dotarliśmy do pamiątkowego pomnika krzemienia pasiastego, potem przeszliśmy przez furtę Dominikańską zwaną Uchem Igielnym. W końcu dotarliśmy do Wzgórza Katedralnego- gotyckiej kolegiaty ufundowanej przez Kazimierza Wielkiego. Obecnie katedra jest pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny. Uczestnicy podziwiali freski na mokrym tynku w stylu rusko-bizantyńskim, rzeźby, figury świętych, kolorystykę i łączenia kolumn. Historia katedry i opiekującymi się nią Dominikanami związana jest z ważnymi wydarzeniami w historii miasta. Chociażby najazd Szwedów na Polskę, podczas którego zginęli Dominikanie z Sandomierza.

Ostatnim etapem zwiedzania było Wzgórze Zamkowe i Zamek Królewski wybudowany z inicjatywy Kazimierza Wielkiego w stylu gotyckim. Zamek został przebudowany przez Zygmunta Starego na wzór renesansowy. We wnętrzu dzieciaki mogły zobaczyć eksponaty, zabytki związane z historią miasta, państwa, literatury, etnografii, malarstwa czy archeologii. Najbardziej podobały się im kości odnalezionych zwierząt z poprzednich epok, miniaturowe szachy, sprzęt codziennego użytku ze średniowiecza, no i oczywiście odnaleziona korona królewska. Na dziecińcu podziwiali rozciągające się widoki na Wisłę, która okala Zamek i miasto. Podziwiali piękną panoramę średniowiecznego grodu-miasta. Zmęczeni, ale zadowoleni wrócili do domu.
• Sandomierz - historyczny zespół architektoniczno-krajobrazowy
• Podziemna Trasa Turystyczna w Sandomierzu
• Brama Opatowska
• Rejs statkiem po Wiśle
• Pomnik przyrody "Dąb Bartek”

Galeria Galeria Galeria Galeria
Galeria Galeria Galeria Galeria
Galeria Galeria Galeria Galeria
Galeria Galeria Galeria Galeria
Galeria Galeria Galeria Galeria
Galeria Galeria Galeria Galeria

 

Instytucje

Urząd Marszałkowski
www.sejmik.kielce.pl
Świętokrzyski Urząd Wojewódzki
www.kielce.uw.gov.pl
Poradnikowy portal dla organizacji pozarządowych
www.poradnik.ngo.pl
Ministerstwo Rozwoju Regionalnego
www.mrr.gov.pl
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
www.minrol.gov.pl
Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności
www.pafw.pl
Program "Młodzież w działaniu"
www.mlodziez.org.pl

Kontakt

Urząd Gminy w Krasocinie

Ul. Macierzy Szkolnej 1

29-105 Krasocin

Tel /041/ 3917026
Fax /041/ 3917010
gmina@krasocin.com.pl
bip.krasocin.com.pl

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: 7.00 - 18.00
Wtorek: 7.00 - 16.00
Środa: 7.00 - 16.00
Czwartek: 7.00 - 16.00
Piątek: 7.00 - 14.00

Deklaracja dostępności