Font Size

Cpanel
Dzisiaj jest: 23 Luty 2024    |    Imieniny obchodzą: Romana, Izabela, Damian

Gmina Krasocin - przyjazna pszczołom

b_150_100_16777215_00_images_stories_2019_Pszczoly_pixabay.jpgMiło jest nam zakomunikować, że Gmina Krasocin po raz drugi przystąpiła do akcji  pn. „Gmina przyjazna pszczołom”. W Polsce występuje ponad 470 gatunków pszczół, z czego aż 222 to gatunki zagrożone wyginięciem. Najważniejszą rolą pszczół w przyrodzie jest zapylanie roślin. Szacuje się, że dzięki ich pracy powstaje trzy czwarte światowej produkcji żywności. Zawdzięczamy im aż 4 tys. odmian warzyw i owoców.

W ostatnich latach obserwujemy wyraźny spadek liczebności owadów zapylających. Zdaniem naukowców zjawisko to ma kilka przyczyn, jednak podstawową jest degradacja środowiska naturalnego. Zachowanie różnorodności biologicznej, czyli bogactwa form życia na Ziemi, ma ogromne znaczenie dla pszczół. Aby znaleźć pokarm i przetrwać, pszczoły potrzebują różnorodnych siedlisk i gatunków roślin. Jednocześnie same przyczyniają się do zachowania bioróżnorodności, bo jako zapylacze odgrywają ogromną rolę w rozmnażaniu roślin i odżywianiu zwierząt. Zubożenie ekosystemów oznacza zatem zagrożenie nie tylko dla pszczół, ale także dla innych gatunków zwierząt i roślin, a tym samym dla człowieka.

Manifest Gmin Przyjaznych Pszczołom to inicjatywa programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”, realizowanego od 2011 r., który inspiruje lokalne społeczności do podejmowania działań na rzecz poprawy warunków życia pszczół w Polsce.

Jeśli zastanawiacie się czy Wy sami możecie zrobić coś dla pszczół  to oczywiście, że TAK. Wystarczy, że w swoich ogródkach będziecie pozostawiać fragment, gdzie nie będzie koszony. Sadzić m.in. porzeczki, maliny i agrest, pożytek będzie nie tylko dla pszczół, ale i dla nas. Jeśli nie macie ogrodu, zawsze możecie na swoim balkonie postawić kilka doniczek z kwiatkami.

W nawiązaniu do powyższego, zwracamy się z prośbą do Mieszkańców Naszej gminy o zakładanie: „Pięknych ogrodów przyjaznych pszczołom" oraz „Pięknych balkonów przyjaznych pszczołom".

Instytucje

Urząd Marszałkowski
www.sejmik.kielce.pl
Świętokrzyski Urząd Wojewódzki
www.kielce.uw.gov.pl
Poradnikowy portal dla organizacji pozarządowych
www.poradnik.ngo.pl
Ministerstwo Rozwoju Regionalnego
www.mrr.gov.pl
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
www.minrol.gov.pl
Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności
www.pafw.pl
Program "Młodzież w działaniu"
www.mlodziez.org.pl

Kontakt

Urząd Gminy w Krasocinie

Ul. Macierzy Szkolnej 1

29-105 Krasocin

Tel /041/ 3917026
Fax /041/ 3917010
gmina@krasocin.com.pl
bip.krasocin.com.pl

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: 7.00 - 18.00
Wtorek: 7.00 - 16.00
Środa: 7.00 - 16.00
Czwartek: 7.00 - 16.00
Piątek: 7.00 - 14.00

Deklaracja dostępności